Szkoła Podstawowa nr 2
im. Jana Pawła II
w Sulechowie
ul. 1 Maja 7 tel: 68 459 59 39 / 693 852 286

Patron szkoły

Jan Paweł II

Polska wydała wielu mężnych synów, którzy oddali swoje życie za Jej godność, wojowali orężnym mieczem, lecz jeden tylko na miejsce miecza postawił miłość. To pielgrzym świata, rycerz w białej szacie - Jan Paweł II.


Karol Wojtyła – Jan Paweł II urodził się w 1920 roku w Wadowicach. Przyszedł na świat w cichej, skromnej, katolickiej rodzinie. Gdy miał 9 lat, umarła mu matka. Ojciec Karola po śmierci żony całkowicie poświęcił się wychowaniu dwóch synów: Karola i starszego o 14 lat Edmunda.



Weronika Krakowiak, 2014


Alicja Jasiewicz, 2014

Wiktoria Pietruszyńska, 2014


Mateusz Pełka, 2014

Karol po ukończeniu szkoły powszechnej uczęszczał do gimnazjum, a potem studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Lubił sport, interesował się sztuką, pisał też własne utwory. Zapowiadał się na wielkiego aktora.




W okresie II wojny światowej ciężko pracował w kamieniołomach i zakładach chemicznych w Krakowie. W 1942 roku wstąpił do Seminarium Duchownego i po czterech latach został księdzem. Jako kapłan studiował w Rzymie, odbywał podróże naukowe,
był wykładowcą na Uniwersytecie Lubelskim. Młodzież bardzo go kochała i nazywała swoim „Wujkiem”. W 1958 roku został biskupem, a 6 lat później arcybiskupem.


16 października 1978 roku został wybrany na papieża. Przyjął imię Jan Paweł II.


Tomasz Szymczak, 2014

W Jego życiu nie było zwykłych dni, ponieważ Dom Papieski nie jest zwykłym domem, a praca papieża nie jest zwykłym wykonywaniem obowiązków. Wszystko wokół Ojca Świętego jest szczególne i niepowtarzalne. Budził się bardzo wcześnie. Dzień Jana Pawła II wypełniony był modlitwą i spotkaniami z ludźmi. Rozpoczynał każdy swój dzień Mszą św., którą odprawiał w kaplicy Watykańskiej. Po bardzo skromnym śniadaniu przystępował do pracy.
Spotykał się z różnymi ludźmi: królami, prezydentami, księżmi, rodzicami, młodzieżą, dziećmi i pielgrzymami.

Ojciec św. dużo czasu poświęcał młodzieży. Nie były mu obce losy dzieci na całym świecie. Próbował zaradzić cierpieniom, nędzy, chorobom, niedożywieniu. Wiedział też, że dzieci bywają porzucane przez rodziców, skazywane na bezdomność, pozbawione są ciepła własnej rodziny.


Aleksandra Maślanka, 2014

Mówił do nich:

„Wy jesteście nadzieją nie tylko świata, ale przede wszystkim Kościoła, a w szczególności papieża.”

„Wy jesteście solą dla ziemi i światłem dla świata”.


Kaja Morawińska, 2014

Jan Paweł II podróżował po całym świecie. Widzieliśmy Go w przeróżnych sytuacjach, wśród kardynałów, biskupów, mężów stanu, polityków, naukowców, chorych, cierpiących i małych dzieci. Widzieliśmy Go przy ołtarzu, w samolocie, na nartach i w łodzi, modlącego się, nauczającego, piszącego książki i pozdrawiającego tłumy, radosnego, zamyślonego i cierpiącego.


Zdrowy i pełen sił na początku swojego posługiwania, a potem utykający i pochylony pod ciężarem obowiązków, ale ciągle ten sam – Jan Paweł II – Polak, który nigdy nie zapominał o swojej Ojczyźnie.


Z głębokim wzruszeniem całował polską ziemię i mówił:

„Pozdrawiam Cię Polsko, Ojczyzno moja!
Choć przyszło mi żyć w oddali, to jednak nie przestaję czuć się synem tej ziemi i nic, co jej dotyczy nie jest mi obce”.



Barbara Modrzyk, 2014
Uczmy się od Niego. Uzbrójmy się w miłość jak On i głośmy ją w swoim otoczeniu: w domu, w szkole, na podwórku. Kierujmy się miłością. Niech ona będzie drogowskazem naszego życia.

Wielki Człowiek, wielki Papież odszedł już od nas do domu Ojca. Jednak Jego nauka przepełniona wielką miłością i troską o człowieka pozostanie na zawsze w naszych sercach. Postaramy się realizować w naszym życiu Twoje słowa, Ojcze Święty. Obiecujemy.


Kornelia Zwierzchowska, 2014


Oprac.: I. Galińska, A. Bienias,



wstecz
Najnowsza galeria zdjęć
Kalendarz wydarzeń