Zasady organizacji nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz nauki własnej historii i kultury

Rok szkolny 2023/2024

Zasady organizacji nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz nauki własnej historii i kultury

1. Szkoła umożliwia uczniom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej poprzez organizację nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz naukę własnej historii i kultury.

2. Naukę języka mniejszości oraz naukę własnej historii i kultury w szkole organizuje Dyrektor Szkoły, na pisemny wniosek rodziców/opiekunów prawnych.

3. Wniosek, o którym mowa w pkt 1 należy złożyć Dyrektorowi Szkoły w terminie do dnia 20 września, w uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami, Dyrektor może przyjąć wniosek po wyżej wymienionym terminie.

4. Niniejszy wniosek dotyczy całego okresu nauki w szkole podstawowej, tj.
    a) I etap edukacyjny szkoły podstawowej tj. klasy I do III
    b) II etap edukacyjny szkoły podstawowej klasy IV do VI.

5. Złożenie wniosku jest równoznaczne z zaliczeniem zajęć języka mniejszości do obowiązkowych zajęć edukacyjnych ucznia, a w przypadku nauki własnej historii i kultury zaliczeniem ich do dodatkowych zajęć edukacyjnych ucznia, z pełnymi konsekwencjami regulaminu oceniania, klasyfikowania i promowania.

6. Na świadectwie przy zapisie nazwy przedmiotu wpisuje się „Język mniejszości narodowej – język niemiecki” oraz „Historia i Kultura Niemiec”.

7. Zajęcia edukacyjne zostają zorganizowane na poziomie danej klasy, jeżeli grupa liczy co najmniej 7 osób. W przypadku, gdy liczba zgłoszonych uczniów jest niższa niż 7 nauczanie języka mniejszości w szkole może zostać zorganizowane w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.

8. Rodzice ucznia mogą złożyć oświadczenie o rezygnacji z nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości i nauki własnej historii i kultury. Oświadczenie składa się Dyrektorowi Szkoły, nie później niż do 20 września roku szkolnego, którego dotyczy rezygnacja. Złożenie oświadczenia jest równoznaczne z zaprzestaniem udziału ucznia w nauce języka mniejszości i nauce własnej historii i kultury.

9. Nauka języka mniejszości jest organizowana w wymiarze:

klasa tygodniowy wymiar godzina nauki
    języka mniejszości narodowej w formie
    dodatkowej nauki języka

roczny wymiar godzin nauki własnej historii
    i kultury

szkoła podstawowa
    I 1
    II 1 -
    III 1 -
    IV 1 -
    V 1 25
    VI 1 25
    VII 1 25

10. Przed rozpoczęciem nauki języka mniejszości oraz nauki własnej historii i kultury Dyrektor informuje rodziców o:
    a) Celu prowadzenia zajęć i ich miejsca w tygodniowym rozkładzie zajęć;
    b) Informacjach odnotowanych w dokumentacji przebiegu nauczania (świadectwach szkolnych);
    c) Warunkach i sposobie oceniania i klasyfikowania i promowania ucznia z tych zajęć;
    d) Uprawnieniach i obowiązkach uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty.

11. Nauczanie języka mniejszości oraz własnej historii i kultury odbywa się na podstawie programów nauczania dopuszczonych do użytku w szkole przez dyrektora.