„Kto czyta książki, ten się nigdy nie nudzi”

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”. Głównym celem programu jest podejmowanie działań, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W dobie ekranów, dźwięków, obrazów, które atakują nas z każdej strony, wartość tradycyjnej książki jest niedoceniana.

Hanna Łochocka napisała:

„Książka nas uczy, książka cieszy, czasem zadziwi nas niemało, albo po prostu tak rozśmieszy, jakby się dobry żart słyszało. Książka też mądrze nam doradza, różne wskazówki, wzory daje. Książka w szeroki świat wprowadza, dalekie z nami zwiedza kraje. Lubimy książkę – przyjaciółkę. Wiesz, co ci powiem? Nie odwlekaj. Masz trochę czasu? Spójrz na półkę, sięgnij po książkę! Książka czeka”.

W ramach wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa planowany jest zakup książek (lektur, nowości czytelniczych dla klas 1-3 i 4-8, książek historycznych, obrazkowych i elektronicznych; książek dla uczniów z niepełnosprawnością), elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej, a także realizacja działań promujących czytelnictwo. Będą to m.in.:

• konkurs na „Czytelnika Roku”
  • wystawa prac plastycznych związanych z przeczytaną książką lub lekturą
  • organizacja zajęć bibliotecznych w klasach młodszych
  • promocja nowości czytelniczych na stronie www naszej szkoły
  • ekspozycja nowo zakupionych książek
  • dostosowanie pracy biblioteki do potrzeb uczniów – możliwość wypożyczania książek na okres wakacji i ferii zimowych
  • coroczne akcje szkolne „Elf do zadań specjalnych”, „Przerwa na czytanie”, itp.
  • współpraca z Biblioteką Miejską, bibliotekami szkolnymi
  • organizowanie spotkań z twórcami kultury lokalnej, spotkań autorskich
  • współpraca ze Stowarzyszeniem Dwójka Dzieciom

Już niebawem więcej informacji na temat planowanych akcji. Zachęcamy do śledzenia strony szkoły.

Natalia Ferens