Uczniowie w Ekopracowni grając, uczą się ochrony ssaków

Uczniowie klasy szóstej w ramach zajęć z projektu Ekopracownia mieli okazję wziąć udział w edukacyjnej grze typu escape room, której tematem przewodnim były zagrożenia i ochrona ssaków.
Zamiast tradycyjnego wykładu, uczniowie zostali wyposażeni w tablety, na których rozgrywała się gra. Ich zadaniem było rozwiązywanie szeregu pytań i zagadek dotyczących różnych gatunków ssaków ich środowiska naturalnego oraz wyzwań z jakimi się mierzą. Każda poprawna odpowiedź przybliżała ich do odkrycia kodu do sejfu i kłódki, co pozwalało na przejście do kolejnego etapu gry.
Gra miała na celu nie tylko przekazanie wiedzy na temat biologii i ekologii ssaków, ale również rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, logicznego myślenia oraz szybkiego podejmowania decyzji. Uczniowie, angażując się w rozwiązywanie problemów, mogli lepiej zrozumieć, jak ważna jest ochrona tych zwierząt i jakie działania można podjąć, aby zapobiec ich wyginięciu.
Inicjatywa ta pokazuje, jak nowoczesne technologie mogą być wykorzystywane w edukacji, czyniąc naukę bardziej interaktywną i angażującą. Uczniowie, którzy często postrzegają naukę jako nudną, dzięki takim metodom mogą spojrzeć na nią z zupełnie innej perspektywy.
Lekcja w Ekopracowni była nie tylko świetną zabawą, ale również cenną lekcją o znaczeniu ochrony przyrody. Uczniowie, poprzez grę, zdobyli wiedzę, która z pewnością zostanie z nimi na dłużej i którą będą mogli wykorzystać w przyszłości, aby stać się świadomymi obrońcami naszej planety.

Zadanie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego wsparcia Edukacji Ekologicznej, wartość zadania 57 700,00 zł, z czego wysokość dotacji z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze wynosi 50 000,00 zł