Śmiej się. Z uśmiechem uczysz się łatwiej!
Śmiech jest ćwiczeniem fizycznym, bo śmiejąc się, ruszasz ramionami, nogami, głową, brzuchem.
Śmiech pobudza układ odpornościowy, hamując wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu oraz zwiększa wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia.
Śmiejąc się, dotleniasz organizm, a podczas głośnego śmiechu zwiększasz pojemność płuc.
Śmiejąc się, przyśpieszasz bicie serca i poprawiasz krążenie krwi, dzięki czemu twój organizm jest lepiej dotleniony. Śmiech sprzyja sukcesowi, bo osoba uśmiechnięta postrzegana jest pozytywniej niż osoba ponura. Śmiejąc się, zmniejszasz też nieśmiałość. Śmiech sprawia, że szybciej oddychasz. Pobierasz trzy razy więcej tlenu, który trafia do krwi i mózgu. Organizm lepiej dotleniony funkcjonuje o wiele wydajniej. Podczas śmiechu pracują mięśnie tułowia i twarzy. Śmiech przyspiesza przemianę materii i trawienie, a powstające skurcze wpływają na pracę śledziony, wątroby i jelit.
Ciekawostka
W Polsce od 1999 roku działa Fundacja „Dr Clown”. Skupieni wokół niej wolontariusze odwiedzają te miejsca, w których przebywają chore lub niepełnosprawne dzieci. Przebrani za klaunów, rozbawiają pacjentów, wymyślając konkursy i gry, zachęcając do aktywności. Pomagają zapomnieć o bólu ciała i duszy. Fundacja działa już w 22 miastach na terenie całego kraju.
Uśmiech i śmiech są skutecznymi sposobami zdobywania sympatii i życzliwości innych. Pozwalają odreagować napięcia, konflikty, lęki, uwalniają od kompleksów. Dobry humor pomaga odnaleźć radość nawet w trudnych momentach życia szkolnego. Wykorzystaj te niewątpliwe walory śmiechu w relacjach z innymi w szkole! Nauka jest najbardziej efektywna wówczas, kiedy sprawia radość. Zatem odkrywaj w sobie tę radość i śmiej się jak najczęściej – w szkole, w domu, na spotkaniach z przyjaciółmi, w kinie, na spacerze. Śmiech może sprawić, że nauka stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.
opracowanie: Agnieszka Hunczak-Kielarska,
(na podstawie materiałów szkoleniowych:Profesjonalny warsztat specjalisty terapii pedagogicznej)
wstecz